Dom Pomocy Społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.
Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone, dzielą się na następujące typy domów, dla:
1) osób w podeszłym wieku;
2) osób przewlekle somatycznie chorych;
3) osób przewlekle psychicznie chorych;
4) dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
5) dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
6) osób niepełnosprawnych fizycznie;
7) osób uzależnionych od alkoholu.
Z opieki domu pomocy społecznej może skorzystać osoba która wymaga całodobowej opieki z powodu:
- wieku,
- choroby lub niepełnosprawności,
- choroby lub niepełnosprawności,
- której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminu właściwej dla danej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej. Decyzje o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy prowadzącej dom pomocy społecznej lub starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej. W razie niemożności umieszczenia w domu pomocy społecznej z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobą o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odplatany do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Do domu kieruje się na podstawie:
- Pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, złożonego do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu kierowania.
- Rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego zawierającego w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę.
- Dokumentów potwierdzających dochód osoby ubiegającej się o skierowanie w dps.
- Pisemnej zgody na ponoszenie opłaty za pobyt w domu.
- Zaświadczenia lekarskiego zawierającego informację o aktualnym stanie zdrowia osoby ubiegającej się o skierowanie w dps oraz wskazującego status Domu, w którym dana osoba ma być umieszczona.
W Powiecie Jaworskim funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych w Jaworze ( z domami w Bolkowie i Mierczycach). Dom jest przeznaczony dla 185 osób.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej o zasięgu powiatowym ustala starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.